KINESIOLOGY TAPING
Kinesiology Taping to metoda która pozwala na osiąganie doskonałych rezultatow terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra kinesiology tape
Dysfunkcje narządu ruchu są nierozerwalnie związane z
zaburzeniami przesuwalności powięzi i tkanek miękkich. Umiejętność oceny tych zaburzeń jest podstawą do aplikacji plastra.
Dysfunkcje stawowe są w większości powodowane przez nierównowagę mięśniową, którą możemy wyrównywać odpowiednio aplikując plaster nie na miejsce objawu (staw) , ale na przyczynę ( mięsień). Ten sposób myślenia daje nieograniczone możliwości pracy z pacjentem z zastosowaniem plastra.
Jest to możliwe dzięki zjawisku samoleczenia organizmu częściej określanym jako kompensacja, która samoistna w efekcie jest patologiczna, natomiast kierowana prowadzi do przywrócenia, zachowania prawidłowej funkcji.
Każda aplikacja jest poprzedzona badaniem, oceną układu mięśniowo-powieziowego. Nie jest oparta na stosowaniu gotowych szablonów dla poszczególnych schorzeń. Kinesiology taping jest rozwiniętą i stale dynamicznie się rozwijającą odmianą terapii z obszaru terapii mięśniowo-powieziowej.
Aplikacje
Plaster można przyklejać na dowolne miejsce ciała ,również naokolice twarzy.
Istnieje sześć głównych technik aplikacji mięśniowa, więzadłowa, limfatyczna, powięziowa, korekcyjna i funkcjonalna. Różnią się od siebie sposobem przyklejenia (pozycja, rodzaj rozciągnięcia
taśmy, rozciągnięcie obszaru skóry na który plaster jest aplikowany).W zależności od
tych elementów możemy osiągać pożądany rezultat.
Właściwości materiału:
- Grubość, ciężar zbliżone do właściwości skóry
- Rozciągliwość(130-140%) podobnie jak skóra
- Bawełna wysokiej jakości z warstwą 100% akrylu
- Przepuszczający wodę i powietrze
- Może być noszony do kilku dni 24 godziny na dobę (nie ogranicza czynności higienicznych)
Zastosowanie
Możliwości stosowania to nie tylko fizjoterapia sportowa, ale użyteczność technik w pracy z pacjentem z bólem, obrzękami, efektywna terapia blizn, zastosowanie w terapiach neurorozwojowych dzieci, u kobiet w ciąży, zaburzeniach neurologicznych, terapii pooperacyjnej.