Gabinet Fizjoterapii Krajowa Izba Fizjoterapeutów
Liczba odwiedzających: 10951
NOWOCZESNA REHABILITACJA FUNKCJONALNA

<- Powrót
KINESIOLOGY TAPING

Kinesiology Taping to metoda która pozwala na osiąganie doskonałych rezultatow terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra kinesiology tape

Dysfunkcje narządu ruchu są nierozerwalnie związane z zaburzeniami przesuwalności powięzi i tkanek miękkich. Umiejętność oceny tych zaburzeń jest podstawą do aplikacji plastra.

Dysfunkcje stawowe są w większości powodowane przez nierównowagę mięśniową, którą możemy wyrównywać odpowiednio aplikując plaster nie na miejsce objawu (staw) , ale na przyczynę ( mięsień). Ten sposób myślenia daje nieograniczone możliwości pracy z pacjentem z zastosowaniem plastra.

Jest to możliwe dzięki zjawisku samoleczenia organizmu częściej określanym jako kompensacja, która samoistna w efekcie jest patologiczna, natomiast kierowana prowadzi do przywrócenia, zachowania prawidłowej funkcji.

Każda aplikacja jest poprzedzona badaniem, oceną układu mięśniowo-powieziowego. Nie jest oparta na stosowaniu gotowych szablonów dla poszczególnych schorzeń. Kinesiology taping jest rozwiniętą i stale dynamicznie się rozwijającą odmianą terapii z obszaru terapii mięśniowo-powieziowej.

Aplikacje

Plaster można przyklejać na dowolne miejsce ciała ,również naokolice twarzy. Istnieje sześć głównych technik aplikacji mięśniowa, więzadłowa, limfatyczna, powięziowa, korekcyjna i funkcjonalna. Różnią się od siebie sposobem przyklejenia (pozycja, rodzaj rozciągnięcia taśmy, rozciągnięcie obszaru skóry na który plaster jest aplikowany).W zależności od tych elementów możemy osiągać pożądany rezultat.

Właściwości materiału:

  • Grubość, ciężar zbliżone do właściwości skóry
  • Rozciągliwość(130-140%) podobnie jak skóra
  • Bawełna wysokiej jakości z warstwą 100% akrylu
  • Przepuszczający wodę i powietrze
  • Może być noszony do kilku dni 24 godziny na dobę (nie ogranicza czynności higienicznych)


Zastosowanie

Możliwości stosowania to nie tylko fizjoterapia sportowa, ale użyteczność technik w pracy z pacjentem z bólem, obrzękami, efektywna terapia blizn, zastosowanie w terapiach neurorozwojowych dzieci, u kobiet w ciąży, zaburzeniach neurologicznych, terapii pooperacyjnej.