NOWOCZESNA REHABILITACJA FUNKCJONALNA
<- Powrót
TERAPIA PRZECWOBRZEKOWA
MANUALNY DRENAŻ LIMFATYCZNY W
KOMPLEKSOWEJ FIZJOTERAPII CHORYCH Z OBRZĘKAMI
Obrzęk to widoczne zwiększenie objętości części ciała, uwypuklające się ponad sąsiednie tkanki lub wyraźnie zwiększony obwód ręki lub nogi w porównaniu do zdrowej części. Spowodowane jest to zaleganiem dużej ilości limfy, która z różnych powodów ma utrudniony odpływ do układu żylnego.
Terapię tę stosuje się m.in. przy:
- obrzękach limfatycznych (obrzęki pierwotne tzw. wrodzone oraz wtórne powstałe np. po usunięciu węzłów chłonnych lub jako skutek radioterapii)
- obrzękach pourazowych (po zabiegach operacyjnych, towarzyszące złamaniom, skręceniom, uderzeniom, oparzeniom, kontuzjom sportowym), niewydolności żylnej (w tym np. w owrzodzeniach podudzi)
- obrzękach powstałych z powodu braku aktywności ruchowej (np. po udarze mózgu, Stwardnienie Rozsiane, urazy mózgowo-rdzeniowe)
- obrzękach lipidowych (cellulitis)
- obrzękach idiopatycznych
- obrzękach zapalnych (w przebiegu choroby reumatycznej czy zapalenia na skutek radioterapii)
- obrzękach towarzyszących zaburzeniom krążenia tętnic (obrzęki przy miażdżycy zarostowej tętnic, po rekonstrukcji naczyń, po operacjach w stanie niedokrwienia)
Obrzękowi limfatycznemu towarzyszy uczucie ciężkich nóg, zmiana koloru skóry, bóle mięśniowe, bóle spowodowane napięciem skóry, zmiany w wyglądzie skóry, przy dłużej trwającym dochodzi do wbudowania się białek w tkankę, słoniowacizny skóry, częstych zapaleń i róży. Może spowodować zmiany zwyrodnieniowe w stawach, uszkodzenia splotów nerwowych. Pacjent nie jest w stanie pracować, wykonywać czynności domowych, wywołuje to stan silnego stresu.
Celem zabiegów fizjoterapeutycznych jest zmniejszenie lub ustąpienie dolegliwości wywołanych obrzękiem, przywrócenie zdolności pacjenta do prowadzenia aktywnego życia w pracy i
w domu.
Fizjoterapia przeciwobrzękowa jest metodą kompleksową zawierającą:
- manualny drenaż limfatyczny - MDL (masaż limfatyczny)
- terapia kompresji (uciskowa)
- terapia ruchowa przy zachowanej kompresji
- terapia obrzęku (stosowana przy obrzęku limfatycznym)
- pozycje ułożeniowe
- terapia oddechowa