Gabinet Fizjoterapii

⇩ kliknij tu ⇩

Liczba odwiedzających: 10237
NOWOCZESNA REHABILITACJA FUNKCJONALNA

<- Powrót
TERAPIA WAD POSTAWY

Ogromne znaczenie w powstawaniu bólu i innych dolegliwości, a także zniekształceń ciała u dorosłych należy przypisać tzw. ukrytym zaburzeniom czynności ruchowych wieku dziecięcego. Obserwacja rozwoju tych zaburzeń doprowadza nieuchronnie do wniosku, iż większość z nich rozpoczyna się już w okresie wczesnego dzieciństwa. Dzięki możliwościom kompensacyjnym i adaptacyjnym młodego organizmu, początkowo mogą przebiegać bezobjawowo. Jednak zawsze prowokują zaburzenia czynności statycznych i dynamicznych w obrębie miednicy i kręgosłupa.

Specjalnymi badaniami można je wykryć i skutecznie im zapobiegać jeszcze w okresie bezobjawowym.

Następstwem i konsekwencją są:

 • niesymetryczne ustawienie miednicy (skręcenie, skośność), wyboczenie biodra,
 • skrzywienie kręgosłupa (skoliozy czynnościowe i idiopatyczne)
 • pozorna nierówność kończyn dolnych,
 • zaburzenia w obrębie stóp (m.in. stopy płaskie, płasko-koślawe),
 • zaburzenia w obrębie kończyn dolnych (m.in. kolana koślawe, szpotawe),
 • nierówna wysokość barków, odstające łopatki a także wiele innych.

 • Jedną z dróg pierwszego negatywnego stymulowania jest czas, gdy dziecko uczy się chodzić, a szczególnie wtedy gdy w rozwoju zostanie pominięty lub jest zbyt krótki okres raczkowania (m. in. przez chodziki, prowadzanie za rączki, za wczesne sadzanie na nocnik i inne).

  Wtedy właśnie zapoczątkowane zostają zaburzenia równowagi statycznej (niewłaściwa postawa) i dynamicznej (mięśniowa nierównowaga, niewłaściwe stereotypy ruchowe).

  Dlatego w terapii wad postawy proponujemy indywidualnie dobraną terapię uwzględniającą rozwój dziecka od najwcześniejszego okresu życia wraz z opracowaniem programu pracy domowej i instruktażem.

  Badania wad postawy:

  Badanie polega na wykonaniu kamerą cyfrową komputerowego zdjęcia sylwetki, które umożliwia uzyskanie bardzo dokładnych, obiektywnych wyników - dokładność wynosi 2-3mm w wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości. Dodatkowo fizjoterapeuta wykonuje badanie ogólne pod kątem utrzymania prawidłowej postawy przez dziecko, kontrolując ułożenie barków, kręgosłupa, kolan, stóp itp.. Efektem badania komputerowego jest diagram pokazujący postawę ciała dziecka - kształt kręgosłupa w trzech płaszczyznach (z tyłu, z boku, w przekroju poprzecznym). Bardzo dokładnie wyliczane są wszystkie zaburzenia symetrii wraz z opisem i zaleconym dalszym postępowaniem. Wyniki badania komputerowego oraz badanie ogólne przez fizjoterapeutę dadzą odpowiedź na pytanie, czy dziecko ma prawidłową postawę ciała lub czy wymagane jest rozpoczęcie leczenia.