NOWOCZESNA REHABILITACJA FUNKCJONALNA
<- Powrót
PIERWSZA WIZYTA - TERAPIA
Pierwsza wizyta
Pierwszy kontakt z pacjentem trwa zazwyczaj dłużej niż zwykły zabieg, gdyż terapeuta dokonuje rozpoznania dolegliwości i objawów, przeprowadza rozmowę oraz badanie. Jednak zdarza się, że pełne rozpoznanie przyczyn schorzenia następuje po dwóch lub trzech spotkaniach, kiedy pacjent przypomina sobie o zdarzeniach z przeszłości, które wpłynęły na obecny stan jego zdrowia.
Rozpoznanie dolegliwości
Celem pierwszej wizyty jest rozpoznanie dolegliwości poprzez dokładny wywiad z pacjentem, badanie manualne i niezbędne badania diagnostyczne. Przed rozpoczęciem leczenia terapeuta przedstawia wstępny kształt i czas kuracji oraz dokładnie omawia jej przebieg.
Badania
Badania ortopedyczne, neurologiczne, manualne mają za zadanie umożliwienie dokładnego zdiagnozowania schorzenia lub przyczyny dolegliwości.
Diagnostyka obrazowa
Obrazowe badanie diagnostyczne jest często potrzebne, a w niektórych przypadkach wręcz wskazane przy rozpoznawaniu dolegliwości. Dlatego przed pierwszą wizytą niezbędne jest, by pacjent miał zdjęcie RTG, TK, PET lub MRI.
Decyzja o leczeniu
Rezultaty badań są dokładnie analizowane i tłumaczone pacjentowi podczas wizyty. Pacjent zostaje też poinformowany o stanie swojego zdrowia, a także decyzjach dotyczących sposobu terapii i skutków leczenia.
Terapia
Terapia jest zawsze uzależniona od diagnozy dolegliwości pacjenta. Manipulacje, mobilizacja kręgosłupa i stawów, specyficzne zabiegi terapeutyczne, ćwiczenia rehabilitacyjne, masaż leczniczy - to tylko wybrane metody, które stosujemy w naszym gabinecie, aby szybko przywrócić optymalne funkcjonowanie organizmu.
Ćwiczenia kinezyterapeutyczne
We wszystkich przypadkach urazów mięśniowo-szkieletowych terapia zawiera elementy ćwiczeń rehabilitacyjnych, które są indywidualnie dostosowywane do potrzeb pacjenta. Są one podstawą powrotu do poprawnej postawy ciała i jego prawidłowego funkcjonowania. Terapia wymaga więc pełnej współpracy i ścisłego przestrzegania określonych zasad. Dlatego pacjent jest szczegółowo informowany i edukowany w związku ze swoją dolegliwością.
Nauka technik walki z bólem i zapobiegających nawrotom dolegliwości
W czasie trwania rehabilitacji oraz po zakończeniu toku leczenia (ostatni zabieg) pacjent otrzymuje szczegółowe wskazówki dotyczące zapobiegania dolegliwościom oraz ich minimalizowania.
Na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty Pacjent powinien przynieść swoją dokumentację medyczną ( jeżeli posiada) tj.:
- badania obrazowe RTG, USG, MRi, CT,
- karty choroby, wypisy ze szpitala.
Prosimy o wygodny strój sportowy, taki który umożliwi swobodny dostęp do odpowiedniej części ciała np. krótkie spodenki po operacji kolana.
Niezbędne jest również wygodne obuwie ewentualnie klapki.